CODE95 DOE HET ZELF "door chauffeurs voor chauffeurs"

Onderstaand artikel werd gepubliceerd op 07-05-2026 in de nieuwsbrief van TLN

"Werkgevers over nascholing voor de code 95: duidelijke opgave voor de gehele keten

Werkgevers willen vooral dat de nascholing op inhoud aansluit bij hun eigen deelmarkt en/of specialisme, een wens die door de touringcar- en OV-bedrijven ook expliciet is aangegeven voor het aantal nascholingscursussen.

Dat blijkt uit de enquête die het CBR samen met TLN, evofenedex en KNV bij werkgevers heeft uitgezet. Werkgevers zijn bevraagd over hoe zij de keuzes maken in de nascholing voor de code 95.

Keuze voor meerwaarde versus wettelijke verplichting

Werkgevers herkennen het belang en de toegevoegde waarde van de nascholing. Ook benoemen zij dat de motivatie bij de chauffeurs achterblijft en de cursusinhoud te veel repeterend en als gedateerd wordt ervaren.

Er is een spanningsveld: de intentie is dat nascholing bijdraagt aan het vakmanschap, veiligheid en inzetbaarheid, de meerwaarde ervan wordt niet altijd zo beleefd. Werkgevers zoeken nadrukkelijk naar inhoud die zichtbaar bijdraagt aan het werk van de beroepschauffeur en het bedrijfsbelang, zoals schadepreventie of vitaliteit. Het doel en effect van nascholing sluiten daar volgens de respondenten nog onvoldoende op aan.

Aanbod van nascholing is onvoldoende bekend bij de werkgevers

Werkgevers willen de beschikbare uren zo effectief mogelijk inzetten. Zij zoeken actuele, praktijkgerichte cursussen die aansluiten bij het dagelijkse werk van de chauffeur, met ruimte voor keuze en flexibiliteit in vorm en planning. In de praktijk blijkt dat werkgevers zich vooral laten informeren door opleiders en zijn vaak niet volledig op de hoogte van het totale aanbod en de mogelijkheden van de nascholing.

Daardoor worden keuzes niet altijd gemaakt op basis van een compleet beeld. Met als gevolg dat bij de keuze de aandacht vaker uitgaat naar gemak en snelheid boven toepasbaarheid en leerrendement. De behoefte is duidelijk: een volledig beeld door meer informatie en inzicht in het aanbod, meer variatie en betere aansluiting op de dagelijkse werkzaamheden van de chauffeur. Ook is er behoefte aan kortere, flexibelere leervormen die beter passen bij de bedrijfsvoering.

Rollen en informatievoorziening niet zichtbaar genoeg

De nascholing voor de code 95 kent in de keten meerdere partijen, ieder met een eigen rol. Werkgevers zijn vaak de beslisser en de betaler. 

Zij laten zich meestal informeren door de opleider. De beroepschauffeur volgt een cursus bij een van de door het CBR gecertificeerde opleiders en controleert zelf de gevolgde nascholingsuren in mijn CBR. Bij de keuze voor een passende nascholingscursus wordt de informatie van de brancheverenigingen en het CBR nauwelijks benut.

Tegelijkertijd is tussen werkgever en opleider het proces en de informatievoorziening gericht op het snel en makkelijk verlengen van de code 95. En er wordt weinig geëvalueerd of de gekozen cursus past bij het werk van de chauffeurs. Ook daar liggen kansen om met elkaar de kwaliteit te verbeteren. 

Samen werken aan betere ‘fit’

De uitkomsten van deze enquête zijn gedeeld met de brancheverenigingen. In de komende periode werkt het CBR samen met TLN, evofenedex en KNV aan betere informatievoorziening richting werkgevers en verdere uitwerking van de inzichten.

Het doel is een keten waarin partijen elkaar goed weten te vinden, rollen helder zijn en keuzes voor nascholing bewust en effectief worden gemaakt.

Met dit gezamenlijke traject zetten alle partijen in de keten een volgende stap in de nascholing voor de code 95: van verplichting naar aantoonbare meerwaarde, met heldere rollen en duidelijkheid in de informatievoorziening".


Dé Code95 Specialist is de tijd altijd voor! CBR en TLN schrijven het maar wij hebben het "perfecte plaatje" al voor u klaarliggen!

Code95 "Doe Het Zelf" door chauffeurs voor chauffeurs, verkrijgen van kennis door het delen van ervaring! 

Meer info? Vul hieronder je gegevens in en wij nemen contact met je op.

Naam:

Email:

Telefoon: